نهال گلابی

همانطور که قبلا توضیح داده شد، زمان چیدن میوه گلابی بسته به نوع آن می تواند متفاوت باشد. فصل برداشت گلابی عموما از اوایل مردادماه شروع شده و تا اوایل مهرماه پایان می یابد. زمان چیدن گلابی بسیار حساس است چرا که این میوه به محض رسیدن باید چیده و مصرف شود وگرنه فاسد خواهد شد؛ حتی بعضی از ارقام گلابی به دلیل ماندگاری پایین در انبار، باید زمانی که میوه هنوز سفت و سبز است چیده و برداشت شود. بهرحال، بهترین نشانگر زمان برداشت درست گلابی، با توجه به نشانه... show more

تاریخچه درخت گلابی

گلابی (Pyrus communis L.) میوه ای است که در مناطق با دمای معتدل رشد می کند و در ابتدا از چین و آسیای شرقی نشات گرفته است. جالب است بدانید که گلابی از نظر فراوانی پنجمین میوه ای است که در سراسر جهان سالانه کشت و مصرف می شود. کشورهای پرورش دهنده اصلی این میوه شامل چین، ایتالیا، امریکا، آرژانتین و ترکیه هستند. درخت گلابی از خانواده Rosaceae (گل سرخیان) است که بیش از حدود 120 رقم دارد.

درخت گلابی بالغ می تواند ۱۰ تا ۱۲ متر ارتفاع داشته باشد، چرا که تمایل به رشد عمودی دارد. روی تنه و شاخه های آن، پوسته های ضخیم با ترک های طولی کشیده شده است. برگ های درخت گلابی نازک و با دمبرگ هستند. برگ ها ۲ تا ۱۲ سانتی متر طول داشته و حاشیه برگ ها می تواند صاف یا دندانه دار باشد.

ارقام مهم گلابی در ایران چیست/ مشخصات نهال گلابی

گلابی شاه میوه

منشا اصلی گلابی شاه میوه، استان اصفهان بوده اما در کرج نیز کشت می شود. این گونه گلابی از لحاظ ظاهری دارای پوستی صاف و زرد، با بافتی نرم، شیرین و آبدار است. مشخصات نهال گلابی شاه میوه این است که در اواسط فروردین ماه گلدهی داشته و تا نیمه دوم مردادماه میوه دهی دارد. از مزیت های مهم درخت گلابی شاه میوه، مقاومت آن نسبت به بیماری ها و آفات است که آن را در بین کشاورزان و باغداران محبوب می کند.

گلابی نطنزی

این نوع گلابی ترد و آبدار بوده و میوه رسیده آن به رنگ سبز – زرد است. درخت گلابی نطنزی دارای حجم و جثه بزرگی بوده و در طول سال رشد بالایی دارد؛ اما به نسبت شاخ و برگ، میزان بازدهی میوه کم است و می توان گفت صرفه اقتصادی خوبی ندارد. گلابی نطنزی، جزو گلابی های دیررس محسوب می شود و از اواخر شهریور تا اوایل پاییز برداشت آن انجام می گردد. از مزیت آن، می توان به میزان ماندگاری بالا در انبار اشاره کرد.

گلابی فلسطینی

گلابی فلسطینی در مقایسه با دیگر انواع گلابی، بزرگ تر بوده و با اشکال مختلف وجود دارد. این گلابی، کم آب، ملس و به رنگ کاملا زرد یا قرمز است. میوه درخت گلابی گونه فلسطینی به دلیل ریزش قبل از برداشت، بایستی به صورت نارس چیده شود. زمان گلدهی آن اواسط فروردین ماه بوده و تا اواسط مردادماه می توان محصول آن را برداشت کرد. گلابی فلسطینی فاقد ماندگاری در انبار است و پس از برداشت به صورت نارس باید سریع تر مصرف شود.

گلابی بیروتی

گلابی بیروتی میوه ای مخروطی شکل تا گرد، زردرنگ و با اندازه ای متوسط است. میوه نسبتا زودرس بوده و شیرین و آبدار است. زمان گلدهی گلابی بیروتی اواخر فروردین ماه بوده و از اواسط تا اواخر مرداد ماه می توان محصول آن را برداشت کرد. قدرت در انبارمانی این گلابی در مقایسه با دیگر ارقام گلابی، متوسط است.

گلابی سردرودی (پیغمبری)

این گونه گلابی که با نام گلابی تبریزی نیز شناخته می شود، منشا در آذربایجان ایران دارد. شکل ظاهری این گلابی نسبتا کشیده و دم میوه نسبتا باریک است. در زمان رسیدن و اندکی پس از برداشت میوه، دم میوه قهوه ای متمایل به سیاه شده و میوه با دم سیاه متصل به آن از سایر ارقام قابل شناسایی خواهد بود. این رقم گلابی از کیفیت چشایی خوبی برخوردار نبوده و درخت گلابی پیغمبری به طور کلی بازدهی محصول خوبی ندارد.

گلابی دم کج

گلابی دم کج عموما در استان تهران و خصوصا کرج کشت می شود. درخت گلابی این گونه، تقریبا عمودی و صاف با برگ هایی کوچک و به رنگ روشن است. میوه گلابی دم کج به دو رنگ سبز و زرد رشد می کند و فاقد ریزش قبل از برداشت است. از مشخصات نهال گلابی دم کج این است که در اواخر فروردین ماه گلدهی کرده و اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه می توان محصول آن را برداشت کرد.

گلابی سیبری

نهال گلابی سیبری از انواع نهال های کوچک و پایه کوتاه محسوب می شود. این نوع گلابی همانگونه که از اسم آن پیداست در سیبری و مناطق خشک و سردسیر کشت می شود و در ایران منشا آن استان اصفهان و تا حدی کرج است. میوه این گونه، بسیار شیرین و آبدار، با شکلی زنگوله ای یا گرد است و در زمان رسیدن می تواند به رنگ های متنوعی از جمله زرد، سبز، قرمز، قهوه یا و یا ترکیبی از این ها باشد. گلدهی این گلابی اواخر فروردین ماه و زمان رسیدن میوه حدود اوایل مهرماه است.

قبل از کاشت نهال گلابی باید بدانید

قبل از کاشت نهال گلابی در باغ یا باغچه باید مساحت را در نظر بگیرید. تاج یک درخت گلابی بالغ می تواند تا ۱۲ متر رشد کند و بنابراین از همان ابتدا باید فضای کافی را داشته باشد. البته، در صورت کوچک بودن نهالستان گلابی تان، می توانید از گونه های کوتاه و کوچکتر نهال گلابی برای کاشت استفاده نمایید. به عنوان مثال معمولا برای کاشت نهال گلابی در باغچه خانگی از گونه بارتلت (گلابی بیروتی) یا گلابی سیبری استفاده می شود که کوتاه است. درخت گلابی را می توان از کاشت دانه آن پرورش داد، اما قطعا پرورش نهالستان گلابی با کاشت نهال آن بسیار سریع تر و راحت تر است.

چگونه نهال گلابی بکاریم

با توجه به موارد ذکرشده در مورد مشخصات نهال گلابی، پس از اینکه گونه درخت موردنظرتان را انتخاب کردید، حال نوبت به کاشت نهال گلابی می رسد. چاله ای حفر کنید و نهال گلابی را به آرامی از گلدان بیرون بیاورید. چاله باید به اندازه ای گود و عمیق باشد که ریشه ها کامل در آن جای بگیرند و بیرون نیایند. پس از قراردادن نهال در گودال، خاک اطراف را به آرامی روی آن ریخته و پر کنید. پس از کاشت نهال گلابی، آبیاری آن برای تثبیت ریشه ها و جای گیری نهال در خاک بسیار مهم است؛ بنابراین نهال تازه کاشته شده را بلافاصله آبیاری کنید و این کار را تا مدتی به طور منظم (۱ تا ۲ بار در هفته) تکرار نمایید تا ریشه در خاک کاملا تثبیت شود.

نکات مهم کاشت نهال گلابی که باید بدانید

بهترین زمان کاشت نهال گلابی، اواخر زمستان یا اوایل بهار است. علاوه بر این، خاک نیز باید حاوی کود کافی بوده و به خوبی شخم زده شده باشد. برای پرورش بهترین نهالستان گلابی، به شما پیشنهاد می کنیم تا حداقل دو گونه مختلف گلابی را بکارید تا در سال های آینده برای برداشت بهترین محصول گلابی، امکان پیوند زدن از گونه ای به گونه دیگر را داشته باشید. البته دو گونه درخت گلابی انتخاب شما باید با هم سازگار باشند تا مانع از محصول دهی یکدیگر نشوند.

بهترین نحوه کاشت طوری است که درخت ها در نهالستان گلابی به صورت پشت سر هم قرار بگیرند تا مراقبت و آبیاری آن ها نیز راحت تر باشد. همانطور که اشاره شد، درخت گلابی بالغ می تواند بسیار بزرگ باشد و بنابراین بین درختان باید فاصله کافی وجود داشته باشد تا تهویه هوا به خوبی انجام شده و نورخورشید به تمام نواحی آن بتابد. توصیه استاندارد این است که جهت کاشت نهال گلابی، بین هر یک از آن ها با دیگری ۶ تا ۸ متر فاصله وجود داشته باشد. برای گونه های کوتاه این فاصله می تواند حدود ۳ متر در نظر گرفته شود.

شرایط محیطی مناسب برای کاشت نهال گلابی چیست

خاک نهال گلابی

از مشخصات نهال گلابی این است که به خاکی با زهکشی مناسب نیاز دارد و خاک رس سنگین یا بالعکس خاک های شنی سبک برای آن مناسب نیستند. خاک لومی شنی بهترین نوع خاک برای کاشت نهال گلابی است، خصوصا اگر آب و هوای منطقه نهالستان شما گرم باشد. با این حال، درختان گلابی نسبت به دیگر درختان میوه، شرایط نامساعد زهکشی خاک را بهتر تحمل می کنند.

جهت زهکشی مناسب خاک برای کاشت نهال گلابی در نهالستان یا باغچه، گودالی به عمق ۱ متر حفر کرده و با حدود ۲۰-۱۰% شن مخلوط می کنیم تا زهکشی مناسب به دست آید. به یاد داشته باشید که ذرات شن ۱ تا ۲ میلی متر باشد و استفاده از ماسه بادی برای این کار مناسب نیست. به دلیل اینکه نهال گلابی می تواند هم خاک اسیدی و هم خاک بازی را تحمل نماید، لازم نیست در مورد اسیدیته خاک نهالستان گلابی تان زیاد نگران باشید، اما اگر اسیدیته بالا بود، می توانید آن را با اضافه کردن مقداری آهک اصلاح نمایید.

دما برای نهال گلابی

درخت گلابی به طور کلی در مناطقی بهترین رشد را دارد که آب و هوایی معتدل داشته باشند، هرچند می توان گفت که از مشخصات خوب نهال گلابی این است که به درجه وسیعی از دماها مقاوم بوده و در زمستان نیز می تواند تا منفی ۳۰ درجه سانتی گراد را تحمل نماید. درخت گلابی برای گلدهی در فصل بهار، باید یک دوره سرمایی (۵۰۰-۱۶۰۰ ساعت در دمای ۷-۰ درجه) را در زمستان پشت سر بگذارد؛ بنابراین کشت نهالستان گلابی در مناطق گرمسیری و یا نیمه گرمسیری عملا قابل انجام نیست؛ زیرا نیاز سرمایی درخت گلابی در زمستان تامین نشده و قادر به جوانه زدن و تولید گل و میوه در بهار نخواهد بود.

نور برای نهالستان گلابی

از مشخصات نهال گلابی این است که به نور کامل خورشید برای رشد مطلوب نیاز دارد، بنابراین بهترین انتخاب برای نهالستان گلابی، مناطقی است که در طور روز ۶ تا ۸ ساعت در معرض نور خورشید باشد تا بتواند میوه دهی خوبی داشته باشد. عدم رسیدن نور کافی به تمام شاخ و برگ های درخت گلابی، می تواند منجر به گل دهی ناقص یا ریزش آن ها شود.

آبیاری درخت گلابی چگونه انجام شود

روش آبیاری درخت گلابی نیز تقریبا مشابه دیگر درختان میوه است و برحسب امکانات می توان جهت آبیاری از انواع سیستم های آبیاری سنتی یا مدرن استفاده نمود. نیاز درخت گلابی برحسب سن درخت و شرایط جغرافیایی منطقه متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت که به طور متوسط یک درخت گلابی بالغ به سالانه ۱۰ تا ۱۲ هزار متر مکعب آب نیاز دارد. توجه داشته باشید که نیازی به آبیاری زیاد برای درخت گلابی نیست و حتی رطوبت بیش از حد خاک نهالستان می تواند سبب ریزش برگ های درخت شود. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که آبیاری مدرن قطره ای ،خصوصا در مناطق خشک و کم باران، می تواند بهترین روش جهت آبیاری درخت گلابی باشد.

اصلی ترین راه برای تعیین میزان نیاز درخت گلابی به آبیاری، نگاه به سن آن است. با توجه به مشخصات نهال گلابی، اگر جوان است، باید به دفعات مکرر و هر بار با مقدار کم آبیاری شود. به دلیل اینکه ریشه های نهال گلابی جوان هنوز در خاک به خوبی تثبیت نشده است، پیشنهاد ما به شما ۲ تا ۳ بار آبیاری آن در هفته است. این مورد را هم باید مدنظر قرار دهید که اگر منطقه نهالستان گلابی شما بارانی است، پس از کاشت نهال گلابی، به تناسب میزان و دفعات آبیاری کاهش می یابد.

کوددهی درخت گلابی چگونه باشد

کوددهی درخت گلابی روشی عالی برای افزایش بازدهی محصول است که برای اکثر درختان میوه استفاده می شود. از این جهت، می توانید از کودهای کشاورزی برای درخت گلابی استفاده نمایید. کود نباید هنگام کاشت نهال گلابی به آن اضافه شود چرا که می تواند ریشه نهال را بسوزاند. درعوض، بهترین زمان کوددهی درخت گلابی زمانی است که در خاک تثبیت شده و به بار نشسته باشد که می توانید به ازای هر سال سن درخت، نصف فنجان کود ۱۰-۱۰-۱۰ را به خاک اطراف آن اضافه کنید.

بهترین روش کوددهی درخت گلابی این است که پس از حفر گودال، حدود 10 سانتی متر کمپوست را روی خاک زه کشی شده بریزید. برای کوددهی درخت گلابی می توانید از کمپوست خانگی، کمپوست گیاهی یا کود حیوانی مرغ استفاده نمایید. پس از اضافه کردن کود آن را به خوبی با خاک مخلوط کنید تا برای کاشت نهال گلابی آماده شود. قاعده کاربردی دیگر برای کوددهی نهالستان گلابی، اضافه کردن کود NPK فسفر بالا ۱۰-۵۲-۱۰ در اول دوره کاشت نهال به نسبت ۳ در هزار، کود NPK کامل ۲۰-۲۰-۲۰ با نسبت ۳ در هزار و در مرحله آخر یک هفته مانده به چیدن میوه از کود NPK پتاس بالا ۳۶-۱۲-۱۲ یا ۳۰-۵-۱۵ با نسبت ۳ در هزار می باشد.

بهترین زمان چیدن گلابی چه موقع است

همانطور که قبلا توضیح داده شد، زمان چیدن میوه گلابی بسته به نوع آن می تواند متفاوت باشد. فصل برداشت گلابی عموما از اوایل مردادماه شروع شده و تا اوایل مهرماه پایان می یابد. زمان چیدن گلابی بسیار حساس است چرا که این میوه به محض رسیدن باید چیده و مصرف شود وگرنه فاسد خواهد شد؛ حتی بعضی از ارقام گلابی به دلیل ماندگاری پایین در انبار، باید زمانی که میوه هنوز سفت و سبز است چیده و برداشت شود. بهرحال، بهترین نشانگر زمان برداشت درست گلابی، با توجه به نشانه های ظاهری آن (بافت، رنگ، شکل و اندازه) ارزیابی می شود.

هرس کردن درخت گلابی چگونه انجام می شود

در سال اول کاشت نهال گلابی در زمستان، برای پربار شدن درخت در سال آینده به شما پیشنهاد می کنیم تا تنه اصلی درخت را از فاصله حدودا ۶۰ تا ۸۰ سانتی متری سطح خاک قطع کنید. تمامی شاخه هایی که کمتر از ۴۰ سانتی متر با سطح زمین فاصله دارند، باید از روی تنه درخت قطع شده و حدود ۴ تا ۶ شاخه که فاصله مناسبی در اطراف تنه درخت دارند را باقی بگذارید.

در سال دوم، شاخه های پایین درخت گلابی را با زاویه ۴۵ درجه از تنه اصلی ببندید تا زاویه رشد و قرارگیری آن ها تنظیم شود؛ چرا که شاخه های درخت گلابی عادت به رشد مستقیم و رو به بالا دارند که اگر به حال خود رها شوند باعث می شود تا درخت تاجی بسته و متراکم به خود بگیرد. بدین ترتیب بازکردن شاخه ها سبب تهویه هوای بیشتر در نهالستان گلابی و تابش بهتر نورخورشید برای رشد مطلوب می شود.

در زمستان سال دوم شاخه های ضخیم درخت گلابی را تا حدود نصف ارتفاغ آن و شاخه های ضعیف تر را تا حدود دو سوم آن حذف کنید. در زمستان سال سوم، شاخه های اصلی درخت را بررسی نمایید و در صورت نیاز، باز هم طول شاخه های ضخیم را تا نصف و طول شاخه های ضعیفتر را به حدود یک سوم کاهش دهید. این نوع هرس کردن درخت گلابی، در زمستان سال دوم و سوم درواقع نوعی فرم دهی به درخت است تا تاج درخت را به شکل بوته ای پرورش دهیم.

در مورد آفات و بیماری های درخت گلابی بدانید

همانطور که قبلا ذکر شد، در بین بیماری های درخت گلابی، بیماری آتشک یکی از مهمترین آفات این گیاه است که توسط باکتری Erwinia amylovora ایجاد می شود. نواحی آلوده با این باکتری می تواند بر روی برگ، شاخه و یا گل ها باشند که سبب چروکیدگی و سیاه شدن آن ها می شود. معمولا در مورد ساقه ها ابتدا نوک آن ها آلوده می شود و سپس آلودگی به سمت پایین پیش رفته و سبب فساد میوه و قهوه ای- قرمز شدن آن می گردد. گاهی ترشح شیره کرم رنگی نیز از نواحی بیمار مشاهده می شود که می تواند شاخصی از آفت درخت گلابی باشد.

قسمت های بیمار را می توان در زمان هرس کردن (حدود اواخر زمستان) به همراه ۱۵ سانتی متر از قسمت ساقه جدا کرد. نکته مهم این است که زمانی که مشغول انجام عمل برش هستید، حتما باید به صورت مرتب قیچی را با الکل ضد عفونی کنید تا بیماری از منطقه ای به منطقه دیگر منتقل نشود. وجود تابستان های گرم و خشک در پیشگیری از شیوع این آفت نقش دارد.

Public Document

Number of times Signed
0
Number of Saves
0
Number of Downloads
19
Number of Views
413

This is version 1, from 8 months ago.

Suggest changes by making a copy of this document. Learn more.

Create Branch