وظایف مدیر پروژه ساختمانی چیست؟

مدیر پروژه مسئول شروع ، برنامه ریزی ، طراحی ، پیاده سازی ، نظارت ، کنترل و تکمیل پروژه است. در واقع ، مدیر پروژه پل بین مدیریت ارشد و تیم پروژه است. اما مدیر پروژه چه کارکردهایی باید داشته باشد؟ وظیفه مدیر پروژه شامل چه مواردی است؟ مدیر پروژه با چه چالش هایی روبرو است؟

مدیر پروژه مسئول شروع ، برنامه ریزی ، طراحی ، پیاده سازی ، نظارت ، کنترل و تکمیل پروژه است. در واقع ، مدیر پروژه پل بین مدیریت ارشد و تیم پروژه است. اما مدیر پروژه چه کارکردهایی باید داشته باشد؟ وظیفه مدیر پروژه شامل چه مواردی است؟ مدیر پروژه با چه چالش هایی روبرو است؟


مدیریت پروژه به معنای تخصیص ، نظارت و استفاده از منابع برای دستیابی به اهداف خاص در یک دوره زمانی است. به همین دلیل ، یک پروژه نیاز به مدیریت صحیح دارد تا بتواند آن را در زمان مناسب تکمیل و بودجه مناسب را اختصاص دهد.


برنامه ریزی پروژه


مهمترین بخش مدیریت پروژه برنامه ریزی است. نحوه برنامه ریزی شما می تواند تأثیر مستقیمی بر موفقیت پروژه های شما داشته باشد. برای ایجاد یک برنامه خوب ، ابتدا باید یک سیستم پیش بینی و کنترل وجود داشته باشد.اولین قدم برای شروع برنامه ریزی پروژه درک کامل محدوده پروژه است. این اطلاعات شامل نام پروژه ، نام کارفرما ، نام مشاور ، نام پیمانکار ، تاریخ شروع پروژه ، زمان پایان پروژه ، تاریخ پایان پروژه ، مبلغ قرارداد پروژه ، موقعیت جغرافیایی ، کل حجم کار و غیره است. این شامل اطلاعات کلی پروژه با مجموعه ای مکتوب به نام Project ID است. به طور کلی ، برنامه ریزی و کنترل پروژه شامل دو حوزه است:


• مدیریت زمان پروژه
• مدیریت هزینه پروژه
هدف مدیریت زمان پروژه به حداقل رساندن زمان مورد نیاز و در نتیجه افزایش سودآوری با هزینه کمتر برای پروژه است.


مدیریت کنترل پروژه به چه معناست؟


کنترل پروژه عنصری است که تضمین می کند پروژه در زمان مقرر و در بودجه به پایان رسیده است. به طور کلی ، تأثیر موفقیت نقش کنترل پروژه غیرقابل انکار است زیرا کنترل پروژه اطلاعات دقیق و به موقع را در اختیار تیم مدیریت پروژه قرار می دهد و آنها را قادر می سازد تا تصمیمات آگاهانه ای اتخاذ کرده و در جهت اصلاح هرگونه روند منفی احتمالی گام بردارند. مدیر کنترل پروژه همچنین وضعیت واقعی پروژه را برای مشتری توضیح می دهد.


امروزه به دلیل تکامل مدیریت پروژه ، نیاز به یک سیستم کنترل effectiveبیش از هر زمان دیگری احساس می شود. بسیاری از شرکت ها هنوز از روش های کنترل سنتی استفاده می کنند ، که نشان دهنده عدم مدیریت کنترل پروژه است. علاوه بر این ، مشخص شده است که استفاده از روشهای مناسب در کنترل پروژه ، زمان اجرای برنامه را 15 درصد کاهش می دهد.از سوی دیگر ، مطالعاتی در مورد تأثیر کنترل پروژه بر هزینه ها انجام شده است و نشان داده است که روشهای مناسب برای کنترل پروژه هزینه ها را بیش از 10 درصد کاهش می دهد.


گواهینامه


دو ستون گواهینامه مدیریت پروژه PRINCE2 موسسه مدیریت پروژه PMI هستند. بنیاد دوم گواهینامه ای به نام گواهی مدیریت حرفه ای پروژه (PMP) پیشنهاد کرده است که در حال حاضر در اولویت فعالان مدیریت پروژه است.
البته ، شایان ذکر است که بسیاری از افراد با موفقیت مدیر پروژه بدون هیچ گونه آموزش یا گواهینامه. در حالی که هیچ کمبودی در زمینه آموزش و صدور گواهینامه وجود ندارد ، تجربه نیز یک عامل یادگیری کلیدی است.

فعالیتهای موجود در پروژه را مشخص کنید


گام بعدی در این مرحله اجرای صحیح فعالیت ها است. به عنوان مثال ، ساخت یک ساختمان 10 طبقه به مقدار زیادی سیمان ، بتن ، میلگرد ، کاشی و سرامیک و غیره نیاز دارد. با تعداد زیادی از برقکاران ، گچکاران ، جوشکارها و سایر منابع باید در نظر گرفته و بر اساس آن بودجه بندی شود. و زمان مورد نیاز محاسبه می شود. برای انجام این کار ، ابتدا باید هدف کلی پروژه (ساختمان آپارتمان) را به مجموعه ای از فعالیتهای کوچکتر (و قابل مدیریت بیشتر) تقسیم کنیم.

https://www.ariantiss.com/fa/%D9%88%D8%B8%D8%A7%DB%8C%D9%81-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA