مقاوم سازی ساختمان های فرسوده

مقاوم سازی ساختمان های فرسوده این روش کمک بسزایی به بهبودی مقاومت ساختمان خواهد کرد. نکته ای که حائز اهمیت می باشد و میزان موثر بودن مقاوم سازی ساختمان های فرسوده را آشکار می کند این است که در برخی مواقع که امکان از بین بردن سازه وجود ندارد و ساخت دوباره ی آن غیر ممکن می باشد، از روش مقاوم سازی برای ایجاد استحکام در ساختمان بهره گرفته می شود. (این امر در مکان ها و ساختمان های تاریخی صدق می کند)

مقاوم سازی ساختمان های فرسوده این روش کمک بسزایی به بهبودی مقاومت ساختمان خواهد کرد. نکته ای که حائز اهمیت می باشد و میزان موثر بودن مقاوم سازی ساختمان های فرسوده را آشکار می کند این است که در برخی مواقع که امکان از بین بردن سازه وجود ندارد و ساخت دوباره ی آن غیر ممکن می باشد، از روش مقاوم سازی برای ایجاد استحکام در ساختمان بهره گرفته می شود. (این امر در مکان ها و ساختمان های تاریخی صدق می کند)

مقاوم سازی ساختمان های فرسوده چگونه انجام می شود؟

تقویت بنای هر ساختمانی، از ابتدا می تواند جز اصلی ترین مراحل ساخت و ساز باشد؛ اما گاهی اوقات این اصول نادیده گرفته می شود یا بنا بر دلایل گوناگون کاهش می یابد که امکان ویرانی ساختمان را در برابر زلزله افزایش می دهد. البته لازم به ذکر است که افزون بر زلزله می توان به حادثه هایی چون آتش گرفتن یک ساختمان و یا برخورد جسمی سنگین با سازه نیز اشاره کرد.

در این زمان مهندس هایی که در این زمینه فعالیت می کنند؛ با ارائه ی روش های گوناگون، سعی بر این داشتند که ساختمان فرسوده را استحکام بخشند تا در برابر فشار های وارده، صدمه ی بسیاری را متحمل نشود.

در نهایت، در پاسخ سوالی چون مقاوم سازی ساختمان های فرسوده چیست می توان گفت که به انجام امور لازم برای افزایش استحکام و مقاومت یک ساختمان و یا سازه های متفاوت که فرسوده شده اند، گفته می شود.

چه ساختمان هایی نیاز به مقاوم سازی دارند؟

برخی از ساختمان ها از اهمیت بسزایی برخوردار می باشند. این ساختمان ها معمولا مرتبط با یک ارگان یا نهاد خاص می باشند که وجود آن ها در هر شرایطی الزامی است. به عنوان مثال بیمارستان ها، یکی از این ساختمان هایی می باشند که پایداری آن ها در هر شرایطی ضروری است.

در صورت رخ داد زلزله ساختمان این مرکز نه تنها باید کم ترین آسیبی ببیند بلکه می بایست مقاوم بماند. از این رو برای پایدار ماندن استحکام این مرکز ها اقدام به مقاوم سازی خواهند کرد. لازم به ذکر است که برای تشخیص ساختمانی که به مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله با جداسازی لرزه ای نیاز دارد، می توان از مشاور مقاوم سازی کمک گرفت.

در کنار این گونه ساختمان ها، مکان های هستند که بعد از این مراکز مورد اهمیت واقع می شوند که شامل مدارس، مساجد، استودیو و… خواهند شد. فرسوده شدن ساختمان برخی مسجد ها و مدرسه ها می تواند اعلام آغاز مقاوم سازی باشد.

شایان توجه است که علاوه بر تمامی این ها، مقاوم سازی ساختمان های فرسوده از نوع مسکونی نیز روز به روز صورت خواهد گرفت. در واقع هر ساختمانی که از نظر استحکام سست شود نیاز به مقاوم سازی ساختمان دارد.

مزیت های مقاوم سازی ساختمان های فرسوده

در شرکت هایی تحت عنوان مقاوم سازی، مشاور هایی هستند که با نام مشاور مقاوم سازی شناخته شده اند. مشاور مقاوم سازی با توجه به مزیت های این امر، با به دست گرفتن یک پروژه و پیاده کردن تخصص های لازم نتیجه ای مطلوب را به عمل می آورد.

حوادثی که موجب آوار شدن یا خراب شدن خانه ها می شود از جمله دلیل های مرگ انسان ها می باشند. در سراسر جهان می‌ توان شاهد مرگ مردمانی بود که به دلیل عدم استحکام منازل و مراکز عمومی و… با مرگ مواجه می شوند.

خوشبختانه می توان با استفاده از روش مقاوم سازی ساختمان های فرسوده تا حدودی از این بحران جلوگیری کرد؛ پس بنابراین می توان گفت که یکی از اصلی ترین مزیت های مقاوم سازی ساختمان های فرسوده حفاظت از جان مردم می باشد.

همان طور که مطلع هستید همه ی کشور ها دارای اشیا با ارزش و قدیمی بوده اند که مراقبت از آن‌ ها، جز امور مهم به شمار می ‌آیند. برخی از این میراث های فرهنگی تنها شامل چند شئ نخواهند شد، بلکه بعضی از آن ها خود شامل بنایی با ارزش می باشند. به کارگیری مقاوم سازی می تواند در حفظ این آثار ملی و بنا هایی با قدمت چندین ساله، نقش بسزایی را ایفا کند.

روش های ترمیم و مقاوم سازی ساختمان های فرسوده

روش های مقاوم سازی ساختمان های فرسوده به گونه های مختلف صورت می گیرد که با توجه به عامل های گوناگون مانند نوع سازه مبنی بر بتنی یا فولادی برگزیده می ‌شوند. در این بخش با برخی از این روش ها آشنا خواهید شد.

یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان های فرسوده که از جنس فولاد هستند به وسیله کامپوزیت اف آر پی صورت می ‌گیرد. این نوع کامپوزیت بر روی بدنه ی سازه پوششی را ایجاد می کند، در صورتی که موجب ایجاد هیچ وزن اضافه ای بر روی ساختمانی که مورد مقاوم سازی قرار گرفته است نخواهد شد.

نتیجه استفاده از کامپوزیت اف آر پی بر روی مقاوم سازی ساختمان های فرسوده، بالا رفتن نسبی استحکام این سازه ها می باشد. افزون بر آن استفاده از بتن پاشیده برای مقاوم ‌سازی ساختمان ‌ها نیز به طور معمول انجام می شود. بتن پاشیده با نام دیگری چون شاتکریت نیز شناخته می‌ شود.

علاوه بر این دو مورد ذکر شده، اضافه کردن دیواری با نام دیوار پشت بند در یک سوی سازه نمونه ی دیگری از راه کار های مقاوم نمودن ساختمان های فرسوده شده می باشد.

شایان ذکر است که استفاده از دیافراگم پیش تنیده، به کار گیری دیوار برشی مسلح، به عمل آوردن باد بند های مجهز به میراگر، ایجاد پیش تنیدگی، استفاده از باد بند های متقاطع، به کارگیری ژاکت فولادی و … از دیگر شیوه‌های مقاوم سازی ساختمان های فرسوده می باشند. لازم به ذکر است که اضافه کردن دیوار پشت بند در هر دو جهت سازه نیز امکان پذیر می باشد.

گاهی اوقات ساختمان ها مقاوم سازی نشده و با زلزله مواجه می شوند؛ در این حالت می توان شاهد ایجاد درز ها و شکاف هایی بر روی دیوار ساختمان بود. خوشبختانه برای بر طرف نمودن ترک های مشهود بر روی دیوار ها نیز روش دیگری از مقاوم سازی و ترمیم وجود دارد که آن تزریق اپوکسی به صورت پر فشار می باشد؛ اما روش ‌های ساده‌ تری نیز ممکن بوده که از قدیم الایام تا به حال از آن استفاده می شود.

این روش به وسیله مواد سیمان و گچ صورت می گیرد. افزون بر آن، در برخی مواقع موضوع تنها ترک نمی باشد بلکه خراب شدن قسمتی از مصالح نیز خواهد بود که در این مرحله معمولا از روش های دیگری چون جایگزین نمودن، استفاده از آرماتورهای مربوطه مانند آرماتور برشی و خمشی و… بهره گرفته می شود.